Waluta
Logo hurtowniamuzyczna.pl
Twój koszyk
 

Polecamy

Czym jest pianino hybrydowe ?

Czym jest pianino hybrydowe?

Od kilkunastu lat producenci pianin cyfrowych próbują jak najwierniej odzwierciedlić nie tylko brzmienie fortepianu akustycznego w swoich modelach ale i pracę klawiatury. Postęp technologiczny jest już na tak wysokim poziomie, że cele te są prawie na wyciągniecie ręki. Jeżeli chodzi o brzmienie to metody próbkowania są już tak perfekcyjne, że prawie niemożliwe staje się odróżnienie danego brzmienia, które zostało z samplowane i zaimportowane do instrumentu cyfrowego, od tego zagranego na instrumencie akustycznym, który posłużył jako pierwowzór. Z pracą klawiatury tak łatwo nie idzie, bo idealne odwzorowanie całego mechanizmu pracy klawiatury jest praktycznie niemożliwe od zrealizowania posługując się tylko symulatorami i technologią cyfrową. Tak więc standardowe pianino cyfrowe nie jest wstanie przeskoczyć tej bariery.

Tą lukę starają się wypełnić pianina hybrydowe, które są instrumentami łączącymi tradycyjną technologię pianin akustycznych z nowoczesną technologią cyfrowa znaną nam z pianin cyfrowych. Fenomen tych instrumentów polega na połączeniu akustyka z instrumentem cyfrowym. To co udało się w technologii cyfrowej odzwierciedlić idealnie, czyli brzmienie to zostało w wersji cyfrowej. Ponieważ praca klawiatury do idealnego odwzorowania okazała się niemożliwa na tą chwilę, zdecydowano zastosować kompletny mechanizm tak jaki znajduje się w pianinach czy fortepianach akustycznych. W ten sposób powstało pianino cyfrowe w którym znajduje się cały mechanizm młoteczkowy, taki jak w akustyku. Różnica natomiast jest taka, że młoteczek zamiast w strunę uderza w czujnik uruchamiający brzmienie cyfrowe.

Pianina hybrydowe są z wyglądu bardzo podobne do tradycyjnych pianin akustycznych. Można powiedzieć, że ktoś kto nie jest dobrze zorientowany nigdy by nawet się nie domyślił patrząc z daleka, że to instrument cyfrowy. Klawiatura w tego rodzaju instrumentach jest oczywiście drewniana, która wprowadza w ruch prawdziwe młoteczki. Można to zaobserwować podnosząc klapę jak w akustycznym pianinie. Pianina hybrydowe należą do najwyższej klasy pianin cyfrowych i jak przystało na najwyższą półkę zostały one wyposażone w brzmienie zaimportowane z najbardziej prestiżowych fortepianów koncertowych. Jeżeli chodzi o pochodzenie brzmienia, skąd poszczególni producenci biorą tą najwyższą jakość, to część z nich ma w swoje ofercie wysokiej klasy fortepiany akustyczne i to właśnie z nich są zaimportowali próbki do hybryd, inni z kolei co nie zajmują się produkcją własnych akustyków, podejmują współpracę z określonymi znanymi producentami koncertowych fortepianów i na tej podstawie pobierają próbki brzmieniowe do swoich instrumentów cyfrowych. Oczywiście nie tylko brzmienie w tych instrumentach czy praca klawiatury jest na najwyższym poziomie. W celu jak najwierniejszego odwzorowania poszczególnych niuansów wynikających z gry na fortepianie akustycznym, producenci swoje instrumenty hybrydowe wyposażają w coraz to doskonalsze symulatory odpowiadające za najdrobniejsze szczegóły, które są odczuwalne podczas gry na akustyku. Do takich podstawowych i standardowych w tej klasie instrumentów należą: symulator klapy, rezonans strun, tłumików czy alikwotów. Taką znaczącą zaletą pianin hybrydowych i w pewnym sensie wyższości nad akustycznymi instrumentami jest to: że hybrydę możemy nastroić i zintonować samodzielnie dosłownie w kilka zaledwie minut dopasowując ją do własnych upodobań. Wybór odpowiedniego brzmienia fortepianowego to
sprawa oczywista, ale czułość klawiatury to już pewien luksus z którego warto korzystać dostosowując instrument do swoich osobistych upodobań.

Największą wadą (jak można to tak nazwać) tych instrumentów jest dość wysoka ich cena. Pianina hybrydowe powiedzmy te „budżetowe” kosztują tyle mniej więcej co tańsze nowe pianina akustyczne czyli ok.12-14 tysięcy złotych. Patrząc z drugiej strony zarówno na jakość brzmienia jak i klawiatury jaką otrzymujemy, to cena ta wcale nie jest jakoś szczególnie wygórowana. Oczywiście dla tych najbardziej wymagających i zarazem z najzasobniejszym portfelem są hybrydy o wartości 50-60 tysięcy złotych.