Polecamy

1379 zł

Przechowywanie perkusji

Dla wielu osób ich zestaw perkusyjny jest oczkiem w głowie. Starają się o niego dbać oraz odpowiednio przechowywać.

Perkusja powinna być przechowywana w ciepłych klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie nie ma wilgoci, nie ma grzyba oraz jest odpowiednia wentylacja. Jeśli nie ma się możliwości trzymania perkusji w pomieszczeniu opisanym takim, jak powyżej, to należy starać się co jakiś czas przewietrzyć pomieszczenie, a nawet przenieść bębny gdzieś indziej.

Skutki złego przechowywania sprzętu

Przechowywanie sprzętu w złych warunkach może prowadzić do jego rozstrajania się. Rozstrajanie się jest częstym zjawiskiem i zwykle występuje, kiedy bębny są przechowywane w dość niskich temperaturach. Kolejnym czynnikiem nieodpowiedniego przechowywania bębnów jest pojawienie się patyny na talerzach. Na statywach, obręczach i innych chromowanych częściach często może pojawiać się korozja. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt duże stężenie wilgoci, to w skrajnych przypadkach może dojść do rozwarstwienia się korpusów, dlatego ważne, aby w pomieszczeniu nie było wilgoci. Często na pierwszy rzut oka stan korpusów może wydawać się w porządku, jednak po ściągnięciu naciągów może okazać się, że są jakieś przebarwienie na drewnie i z bębna nieprzyjemnie pachnie.

Transport

Wiele osób zastanawia się jak zapewnić bezpieczny transport swojemu sprzętowi. Ważnym zagadnieniem jest czy transportuje się same bębny czy też inne instrumenty pozostałych członków kapeli. Im więcej sprzętu tym bardziej jest on z reguły upchany. Warto zaopatrzyć się w jakieś dobre pokrowce, których wybór jest spory.

Pokrowce miękkie

Pokrowce miękkie nie są polecane, kiedy często się wozi sprzęt i pokonuje on dalekie trasy. Minusami takich pokrowców jest to, że nie są usztywniane, a co za tym idzie z reguły są wykonane z niezbyt grubego materiału przez co mniej chronią korpusy bębnów. Miękkie pokrowce często nie są nieprzemakalne i mogą przepuszczać wodę do środka.

Pokrowce sztywne

Pokrowce sztywne są o wiele lepszym rozwiązaniem aniżeli pokrowce miękkie. Zapewniają lepszą ochronę przez grubszy materiał. Są w pełni usztywniane, co również wpływa na komfort podczas pakowania bębnów - jest one szybsze i poręczniejsze. Izolują też lepiej od negatywnych czynników zewnętrznych przez grubsze ścianki oraz są w pełni nieprzemakalne, gdzie w miękkich pokrowcach nie zawsze jest ochrona przed wodą.

Hardcase

To już w pełni zawodowa ochrona bębnów. Jest to znacznie droższa zabawa niż pokrowce, ale ma się gwarancję, że takie hardcase będą służyć naprawdę długie lata. W pełni izolują od negatywnych czynników, wyposażone są w specjalne rączki do przenoszenia i nie ma obaw, że materiał może się rozerwać, ponieważ hardcase wykonany jest z innych tworzyw.

Torba na hardware

Torba na hardware jest dobrym rozwiązaniem, kiedy statywy nie ważą zbyt wiele i nie posiada się ich dużej ilości, jak również nie wybiera się w częste dalekie trasy. Hardware perkusyjny jest ciężki i swoje może zaważyć, a więc taka torba jest narażona na szybsze przetarcia materiału oraz jest mniej poręczna podczas częstego transportowania.

Case na statywy

Jest to bardzo dobre rozwiązanie, kiedy sporo się podróżuje i są to dalekie podróże. Case zapewnia bezpieczny transport. Przenoszenie jest wygodniejsze, ponieważ case często wyposażone są w kółka.

Podsumowanie

Odpowiednie przechowywanie sprzętu nie powinno być większym problemem. Nawet jeśli pomieszczenie nie spełnia pewnych warunków, to warto co jakiś czas przestawić sprzęt do innego pomieszczenia i porządnie przewietrzyć te pierwsze. W kwestii transportu należy sobie odpowiedzieć czy całość będzie transportowana okazjonalnie czy częściej lub ciągle. W okazjonalnym transporcie przy niskim nakładzie budżetowym można nabyć miękkie pokrowce. Przy częstszym transporcie lepiej zainwestować już w pokrowce usztywniane, a kiedy przebywa się praktycznie cały czas w trasie, to warto odżałować troszkę więcej i kupić porządne hardcase, które posłużą na naprawdę bardzo długie lata.

Sprawdź również

Kategorie produktów