Logo hurtowniamuzyczna.pl
Logo hurtowniamuzyczna.pl

Polecamy

2424 zł
1540 zł
585 zł
649 zł

Podstawowe kryteria wyboru pianina cyfrowego

Czym powinniśmy kierować się podejmując decyzję o zakupie naszego pierwszego pianina cyfrowego?

Z każdym kolejnym instrumentem będziemy bardziej doświadczonymi muzykami i zdecydowanie łatwiej nam będzie określić nasze oczekiwania względem instrumentu. Dokonując wyboru pierwszego pianina jest nam znacznie trudniej a to dla tego, że zapewne dopiero zaczynamy naszą przygodę muzyczną i jeszcze sami nie potrafimy grać.

Podstawowym i w dużej mierze decydującym kryterium będą nasze możliwości finansowe. To one zazwyczaj znacznie zawężają nam asortyment z jakiego będziemy wybierać. Na pewno też znajdą się osoby, dla których finanse nie stanowią większego problemu i tym osobą proponuję przejść do kolejnego kryterium wyboru.

Rozpiętość cenowa w pianinach cyfrowych jest naprawdę duża. To tak jakbyśmy chcieli porównywać różne modele i marki samochodów. O cenie decyduje jakość, technologia, wykonanie, marka i jeszcze kilka innych czynników. Ceny nowych pianin cyfrowych zaczynają się mniej więcej od ok. 1500 zł i sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tych tzw. budżetowych możemy zaliczyć przedział mniej więcej od 1500 zł do 4000 zł. Pianina w cenie od 4000 zł do 7000 zł możemy zaliczyć jako te średniej klasy, ale musimy pamiętać, że są to tylko umowne ramy. Pianina cyfrowe powyżej 7000 zł możemy określić jako już te z wyższej półki, choć tu pułap cenowy jest już dużo większy zwłaszcza, że od kilku lat są na rynku dostępne pianina tzw. hybrydowe, które są poniekąd połączeniem tradycyjnego pianina akustycznego z cyfrowym, a których ceny zaczynają się mniej więcej od 15 000 zł a kończą na ok. 70 000 zł.

Jeżeli już wiemy z jakiego pułapu cenowego będziemy wybierać nasz instrument, to z poszczególnych modeli tej grupy cenowej powinniśmy skoncentrować się na brzmieniu. Brzmienie to oczywiście kwestia gustu, ale przede wszystkim koncentrujemy się na brzmieniu, które jak najbardziej w realistyczny sposób będzie nam odzwierciedlało pianino akustyczne. Każdy z poszczególnych producentów pianin cyfrowych ma swoje charakterystyczne brzmienie. Jedna brzmienia są bardziej ciepłe, inne z kolei charakteryzują się pewnego rodzaju ostrością. To są już bardzo indywidualne odczucia i każdy powinien zdecydować samodzielnie, które z brzmień najbardziej mu odpowiada. Dobrze jest dla porównani posłuchać sobie próbek brzmień najbardziej znanych fortepianów koncertowych, wybrać jedno z nich i dążyć do znalezienia takiego instrumentu z naszej grupy, który będzie miał najbardziej zbliżona barwę do naszego wzoru.

Klawiatura, to kolejny z najważniejszych a dla niektórych najważniejszy element decydujący o wyborze pianina. Tutaj również powinna być ona jak najbardziej zbliżona do klawiatury instrumentu akustycznego. Praca klawiszy, młoteczka, repetycja klawisza musi jak najwierniej odzwierciedlać nam pracę pianina akustycznego. W tych najdroższych pianach cyfrowych stosuje się całe pełne mechanizmy, by gra na instrumencie cyfrowym była jak najbardziej zbliżoną do gry na instrumencie akustycznym. Osobą, które dopiero zaczynają grać i nie mają jeszcze doświadczenia, ani obycia z instrumentem proponuję by nawet jednym palcem popróbowali, jak dana klawiatura pracuje. Czy jest przyjemna w dotyku, czy mechanizm cicho i równo pracuje. Jak jesteście np.: w sklepie muzycznym gdzie mają też pianina akustyczne, to dobrze jest sobie porównać pracę obydwu takich instrumentów. Jak pracuje klawiatura w pianinie cyfrowym, a jak w akustycznym.

Koleje kryterium, to gabaryt naszego pianina. To czy nasz instrument ma stać w jednym miejscu, czy może zamierzamy z nim też się przemieszczać. Jeżeli nasz instrument będzie na stałe w domu, to zdecydowanie możemy decydować się na pianino zabudowane. Jeżeli natomiast mamy w planach przemieszczenie się z naszym instrumentem np.: na koncerty, to wtedy warto kupić tzw. stage piano.

Reasumując wybierzmy taki instrument, który najbardziej będzie nam odpowiadał pod względem brzmienia i pracy klawiatury. Oczywiście, jeżeli do tego jego wygląd będzie nam się podobał, to jak najbardziej tylko na plus. I pamiętajmy by niestosować, żadnych półśrodków i jakiś instrumentów zastępczych, które mają nam zastąpić pianino. Jeżeli chcemy grać na pianinie, to musi być to pełna ważona klawiatura z 88 klawiszami.

Sprawdź również