Logo hurtowniamuzyczna.pl
Twój koszyk
 

Polecamy

Perkusja podział

Perkusja

Oglądając występy znanych lub nieznanych perkusistów, zarówno na żywo jak i video, możemy dojść do następującego wniosku: perkusja perkusji nierówna. Kolor, rozmiar, konfiguracja, rodzaj – jest wiele elementów odróżniających jeden zestaw od drugiego. Najbardziej podstawowym kryterium podziału perkusji jest podział na zestawy akustyczne i elektroniczne.

Perkusja akustyczna

W powszechnym użyciu funkcjonuje znacznie dłużej niż zestaw elektroniczny, dlatego można pokusić się również o stwierdzenie, iż perkusje akustyczne są perkusjami tradycyjnymi. Wszystkie elementy zestawu perkusyjnego możemy podzielić na trzy grupy. Do pierwszej należą bębny, do drugiej talerze, do trzeciej hardware. Oczywiście to, w ile elementów jest wyposażony dany zestaw, zależy od osobistych preferencji jego właściciela. Jednak pewnym standardem jest taka oto konfiguracja:

Bębny: centrala, werbel, tom-tomy, flor tom

Talerze: Hi hat, ride, crash

Hardware: stopa, stołek, oraz wszystkie statywy, tom-holdery, muliclampy

W zależności od wykonywanego gatunku muzycznego oraz preferencji perkusiści rozbudowują swoje zestawy lub, wręcz przeciwnie – rezygnują z niektórych elementów. Bardzo często, w celu urozmaicenia brzmienia oraz poszerzenia możliwości, standardowy zestaw perkusyjny zostaje wzbogacany o różne rodzaje talerzy. Mamy tutaj do wybór crash-ride, splash, chine, bell, wszystkie te talerze oferowane są w różnych rozmiarach, co powoduje, że możliwości konfiguracyjne są bardzo szerokie lub wręcz nieskończone. Podobnie jest z bębnami. Możemy wzbogacać nasz zestaw o kolejną centralę, więcej tomów, flor tomy, werble. Zupełnie jak w przypadku talerzy, producenci oferują wyżej wymienione bębny w najróżniejszych rozmiarach. Mowa tutaj nie tylko o średnicy, ale i o głębokości.

Perkusja elektroniczna

Jest zestawem padów podłączonych do modułu, montowanych zazwyczaj na ramie. Producenci dokładają wszelkich starań, aby wiernie odwzorować atuty zestawu akustycznego, zachowując przy tym wszystkie zalety, jakie niesie ze sobą elektronika. Zupełnie jak w przypadku zestawów akustycznych, do standardu należy zaliczyć centralę, werbel, dwa tom tomy, flor tom oraz talerze hi hat ride i crash. Oczywiście istnieje możliwość rozbudowy zestawu. Perkusja elektroniczna nie zajmuje sporo miejsca oraz, co najważniejsze, daje możliwość cichych treningów. Idealnie nadaje się więc do treningów w mieszkaniu i to wydaje się być jej największą zaletą.

Podsumowanie

Perkusja jest instrumentem, który oferuje nieskończone wręcz możliwości konfiguracyjne. Od minimalistycznych poprzez standardowe, po absolutnie rozbudowane. Producenci marek wykonują ukłon w stronę, zarówno tradycjonalistów, jak i osób lubiących eksperymenty i szalone rozwiązania.