Logo hurtowniamuzyczna.pl
Twój koszyk
 

Polecamy

Określenia w nutach

Określenia w nutach

W terminologii muzyki klasycznej posługujemy się określeniami w języku włoskim. Często początkujący muzycy napotykając takie określenia w nutach mają problem ze zrozumieniem danych określeń. Poznanie ich jest niezbędne do prawidłowego wykonywania utworów muzycznych oraz do czytania nut. Na szczęście w wypadku określeń wykonawczych nie ma rozgraniczenia na instrumenty. Te same określenia obowiązują na każdym instrumencie. Wraz z rozwojem muzyki awangardowej w XX wieku określeń zaczęło przybywać i dziś muzyka może poszczycić się naprawdę długą listą określeń. Oto mała "ściąga" najpopularniejszych i najbardziej przydatnych określeń oraz tego jak je rozumieć.

Określenia dynamiczne - czyli regulujące natężenie dźwięku. Najprościej rzecz ujmując, określają czy dany fragment mamy grać cicho czy głośno.

pp - piano pianissimo - bardzo cicho

p - piano - cicho

mp - mezzopiano - średnio cicho

mf- mezzoforte - średnio głośno

f - forte - głośno

ff - forte fortissimo - bardzo głośno

znak „>” lub napis decrescendo - ściszając

znak „< „lub napis crescendo - zgłaśniającOkreślenia tempa - czyli jak szybko powinniśmy grać utwór lub fragment utworu

adagio, lento, larghetto - wolno

moderato, allegretto, andante - umiarkowanie

vivo, presto - szybkoOkreślenia artykulacyjne - czyli sposób w jaki mamy wydobyć dźwięk

arco - grając smyczkiem

pizzicato - szarpiąc strunę palcem prawej ręki

legato - dźwięki grane są płynnie

staccato - odrywając, skracając dźwięk, wiąże się ze specjalną techniką gryOkreślenia wykonawcze - czyli dotyczące charakteru

animato - z ożywieniem

cantabile - śpiewnie

dolce - słodko

energico - energicznie

espressivo - z wyrazem, dramaturgią

maestoso - majestatycznie

simile - tak samo jak poprzedni fragment

vivace - żywoTo tylko niektóre z określeń funkcjonujących w muzyce, które możemy spotkać w nutach. Warto znać ich jak najwięcej, gdyż właśnie w taki sposób kompozytorzy przekazują nam swoją interpretację utworu. Określenia wykonawcze pozwalają nam z prostego utworu muzycznego, który w teorii jest jedynie ciągiem nut, stworzyć ujmujące i porywające opowiadania. Bez określeń wykonawczych utwór muzyczny byłby jedynie utworem. Znając określenia wykonawcze jesteśmy w stanie nadać utworowi charakter, barwy, nastrój oraz przekaz, a właśnie to jest istotą muzyki.