Logo test.hurtowniamuzyczna.pl
Twój koszyk
 

Polecamy

Naciągi perkusyjne

Naciągi perkusyjne

Są elementem zestawu perkusyjnego, który określa jego ostateczne brzmienie. Rodzaj wykonania, rozmiar, budulec danego bębna są niezwykle ważnymi składowymi, jednak to właśnie naciąg nadaje każdemu z bębnów ostateczny charakter i brzmienie. Warto do kwestii naciągów podejść w sposób poważny, ponieważ nawet najlepsze bębny w parze z kiepskiej jakości naciągami, mogą nie spełnić naszych oczekiwań. Rzetelne podejście do sprawy naciągów może również działać w drugą stronę. Często zdarza się, że pozornie byle jaki zestaw zaskakuje brzmieniem po dobraniu odpowiednich naciągów. Podstawowy podział jakiego należy dokonać, to podział na naciągi górne/uderzane oraz naciągi rezonansowe.

Naciągi górne – mowa tutaj o naciągach, w które będziemy uderzać pałkami.

Naciągi rezonansowe – zakładane są na dolną część bębna.

Producenci oferują naciągi jedno- i dwuwarstwowe. Ilość warstw znacząco wpływa na brzmienie. Ten fakt stwarza powód do kolejnej klasyfikacji.

Naciągi jednowarstwowe – cechuje ostry atak, jasne brzmienie i dłuższe wybrzmiewanie.

Naciągi dwuwarstwowe - charakteryzują się nieco łagodniejszym niższym tonem oraz krótszym wybrzmiewaniem.

Również powłoka, z której wykonany jest naciąg stawia nas w obliczu konieczności dokonania wyboru.

-Naciągi przezroczyste (clear) – oferują jasne brzmienie, wyraźny atak.
-Naciągi powlekane (coated) - ten rodzaj membrany z reguły posiada białą, szorstką powierzchnię i charakteryzuje się ciemniejszym soundem oraz krótszym wybrzmiewaniem.

Podsumowanie:

Kwestia naciągów perkusyjnych jest niezwykle złożona i stawia przed nami ogromne możliwości konfiguracyjne. Skuteczną metodą na odnalezienie pożądanego brzmienia jest testowanie i eksperymentowanie. Najlepiej, aby proces poszukiwawczy odbywał się w różnych warunkach – na próbie, na scenie, w pojedynkę i z zespołem, w studio, etc.