Polecamy

1399 zł
439 zł
444 zł Cena regularna
399 zł najniższa cena

Charakterystyka wybranych modeli skrzypiec

Kupno instrumentu to niemały wydatek – aby mieć pewność, że nabyty produkt dobrze sprawdzi się podczas nauki gry warto upewnić się, że upatrzony przez nas model posiada wszystkie pożądane cechy. Niezależnie od tego, czy jest to instrument akustyczny, elektryczny, mały czy pełnowymiarowy, jakość jego wykonania może nam odpowiednio ułatwić lub utrudnić naukę i doskonalenie gry.

Według rankingów sprzedaży w bieżącym roku największą popularnością cieszą się wszystkie instrumenty smyczkowe wyprodukowane przez rumuńską firmę HoraW jej ofercie odnaleźć można instrumenty w szerokim przedziale cenowym w zależności od potrzeb oraz wymagań muzyka. Są to bardzo dobre, wyprodukowane w Europie skrzypce uczniowskie dostępne w wielu rozmiarach. Pudła rezonansowe wykonane są z litego klonu i świerku, a podstrunnica i kołki z hebanu. Odpowiednio twardy i sztywny heban zapobiega tworzeniu się rowków i odcisków podstrunnicy oraz zniekształcaniu kołków narażonych na duże napięcie generowane przez struny. Dzięki temu unikniemy dodatkowego szlifowania podstrunnicy, a co za tym idzie ingerencji w odpowiednie proporcje skrzypiec. Instrumenty Hora wyposażone są w kompletny garnitur, więc od razu po zakupie są gotowe do gry. Poszczególne modele (od V200 do V400) różnią się grubością, rodzajem zastosowanego drewna oraz pracą wykończeniową. Skrzypce Hora V400 są zdecydowanie najkorzystniejsze pod względem pełni brzmienia oraz łatwości wydobycia dźwięku. Taki instrument jest słuszną inwestycją dla planujących dłuższą przygodę z muzyką - wystarczy dobrze rozwijającemu się skrzypkowi na wiele lat.

Drugie miejsce spośród najczęściej kupowanych skrzypiec szkolnych zajmuje belgijski Stagg. Ze względu na bardzo przystępne ceny oraz popularność marki wiele nabywców decyduje się właśnie na te instrumenty. Do produkcji pudła używa się lekkiego klonu oraz świerku na górną płytę, lecz w modelu L podstrunnica i kołki wykonane są z drewna czernionego (ebonizowanego), które jest dużo bardziej narażone na uszkodzenia niż heban, stąd też ich niższa cena niż w modelu HG. Lakier, którym pokryto instrument wykonany jest na bazie spirytusu. Skrzypce te posiadają stosunkowo ciężką budowę oraz grube drewno, przez co dźwięk może wydobywać się nieco trudniej. Elektryczne instrumenty tego producenta mają nieco ryzykowną budowę – litera „S” tworząca korpus skrzypiec ma tendencje do nieznacznego zniekształcania się pod wpływem napięcia strun. Są to instrumenty niedrogie, z pewnością wystarczające do amatorskiego użytkowania, jeśli jednak planujemy z nowymi skrzypcami zdziałać nieco więcej – warto poszukać głębiej.

Na ostatnim stopniu podium znajduje się oczywiście Yamahaktóra według wielu instrumentalistów prezentuje wyższy poziom jakości wykonania swoich instrumentów niż wcześniej wspomniany Stagg. Ich wielką zaletą jest naturalny lakier na bazie olejów, który nie blokuje brzmienia instrumentu nadając mu tym samym lekkość oraz atrakcyjny wygląd. Yamaha w swojej ofercie ma gotowe komplety wraz z odpowiednim smyczkiem, futerałem, kalafonią oraz wysokiej klasy strunami. Stosunek jakości do ceny jest bardzo uczciwy. Co ciekawe Yamaha ma w swojej ofercie również instrumenty profesjonalne, rzeźbione w zabytkowym stylu z zastosowaniem starannie wyselekcjonowanego drewna. Ich ceny sięgają nawet 30 tysięcy złotych.

Wiedząc, że rękodzielnicy pracujący dla Yamaha potrafią stworzyć takie dzieło możemy być spokojni o jakość nabytego przez nas szkolnego instrumentu. Z kolei dostępne na półkach japońskiego producenta skrzypce elektryczne Silent Violin cieszą się ogromną popularnością w świecie muzyki rozrywkowej. Solidny korpus wykonany z drewna świerkowego stanowi wytrzymały kręgosłup całej konstrukcji instrumentu. W zależności od modelu skrzypce te posiadają doskonałe wyposażenie, które sprawdzi się również podczas sesji nagraniowych, a komfort gry może równać się z wygodą skrzypiec akustycznych. Już nawet najprostszy model 130 oferuje możliwość odtwarzania własnych akompaniamentów, co z właścicieli tego instrumentu uczyni niezależnego muzyka.

Spośród mnej popularnych marek produkujących skrzypce i inne instrumenty smyczkowe warto wyróżnić firmę Leonardo. Wybór instrumentów, które oferuje jest niebywale szeroki, odnajdziemy tam nawet mierzące zaledwie 38 centymetrów skrzypce 1/32. Dzięki takiej różnorodności oraz atrakcyjnym cenom nauka gry na skrzypcach jest dostępna dla każdego (nawet bardzo małego) przyszłego adepta sztuki. Godnymi konkurentami tej marki są również Tonarelli oraz Hoefner

Wszystkie z wymienionych powyżej marek cieszą się dużą popularnością oraz renomą w świecie muzycznym, mają w swojej ofercie dobrze wykonane instrumenty oraz szeroką gamę akcesoriów do instrumentów smyczkowych. Zakup instrumentu ze sprawdzonego źródła jest słusznym posunięciem, ponieważ produkt „oznaczony metką” musi spełniać pewne standardy jakości. Nie należy zapominać, że ze względu na trudność produkcji oraz użyte materiały skrzypce są z natury instrumentem drogim – wydając małe pieniądze nie oczekujmy zatem spektakularnego brzmienia. Warto jednak wiedzieć, że dźwięk to nie jedyna rzecz, która traci wraz z jakością wykonania. Kolejną jest wygoda gry – a to przy nauce jest elementem nadzwyczajnie istotnym.

 

 

Sprawdź również

Kategorie produktów