Wiodący producenci instrumentów smyczkowych oraz akcesoriów

Na rynku sprzętu muzycznego, w obliczu rozwijającej się technologii oraz wykorzystywania nowych materiałów figurują dziesiątki producentów zajmujących się wytwarzaniem sprzętów dla instrumentalistów. Ze względu na wysoką popularność instrumentów smyczkowych na całym świecie odnaleźć możemy firmy zajmujące się ich produkcją. Poniżej znajdują się sprawdzone marki wyróżniające się wysokim standardem i ciągłą dbałością o jakość swoich produktów.

Pirastro

To niemiecko – włoska firma z wieloletnimi tradycjami. Pirastro słynie przede wszystkim z doskonałej jakości strun, które wykorzystywane są nawet przez najwybitniejszych wykonawców. W ich ofercie odnajdziemy struny stalowe, nylonowe, metalowe oraz jelitowe. Również struny tańsze produkowane przez Pirastro reprezentują wysoki standard oraz solidną jakość wykorzystanych materiałów. Najdoskonalsze komplety o różnych właściwościach stworzone przez Pirastro to Evah Pirazzi, PI, Passione oraz Obligato. Pośród produktów tej marki odnaleźć można także bardzo dobre i niedrogie kalafonie oraz całą gamę produktów do konserwacji instrumentu i strun: płyny czyszczące, woski nabłyszczające, czyściki do strun, ścierki oraz pasty do kołków. Pirastro opatentowało również ciekawy model żeberka skrzypcowego, KrofkerCradle o niespotykanej budowie stelaża, zakładanego na dolną połowę tylnej płyty skrzypiec. Pewnym jest, że nabywając jakikolwiek produkt tej firmy unikniemy rozczarowania.

Wittner

Wittner jest niezwykle popularną niemiecką firmą, zajmującą się produkcją większości podstawowych a zarazem niezbędnych artykułów muzycznych. Na ich półkach odnajdziemy świetnej jakości podbródki, żeberka, strunociągi, folgi, metronomy, mikrostroiki a nawet.. temperówkę do kołków! Produkty te charakteryzują się świetnym stosunkiem ceny do jakości -są osiągalne dla kieszeni każdego początkującego instrumentalisty, a standardem zachęcą nawet profesjonalistę. Najdoskonalszym odkryciem Wittnera jest podbródek antyalergiczny, wykonany w całości z tworzywa sztucznego o ergonomicznym kształcie. Jego konstrukcja polega na umieszczeniu wszystkich metalowych elementów pod ochronną powłoką tworzywa, uniemożliwiając tym samym kontakt ryzykownych materiałów ze skórą. Jest to świetne rozwiązanie dla muzyków z alergiami skórnymi, lecz także dla tych, którzy zwyczajnie cenią wygodę i dobrą jakość sprzętu.

Hora

Nazwa rumuńskiego producenta instrumentów Hora pochodzi od tradycyjnego tańca ludowego. Jest to największy producent instrumentów smyczkowych w Europie. W ofercie znajduje się szeroka gama wszelkich instrumentów strunowych, poczynając na tradycyjnych skrzypcach czy wiolonczelach, a kończąc na niszowych cymbałach, bałałajkach czy psałterium. Uczniowskie instrumenty smyczkowe produkowane przez Hora charakteryzują się zastosowaniem wysokiej klasy drewna po odpowiednim okresie leżakowania (od pięciu do dziesięciu lat), optymalnym dopasowaniem akcesoriów oraz atrakcyjnymi walorami dźwiękowymi. Firma ta sprzedaje rocznie 50 tysięcy gitar, 10 tysięcy skrzypiec, 2,5 tysiąca wiolonczel a ich popularność nie maleje. Zdaje się więc, że liczby mówią same za siebie. Hora specjalizuje się w produkcji instrumentów, przez co wyrób akcesoriów odsunięty jest na drugi plan. Jednak znajdziemy tutaj solidne smyczki z fernambuku lub drewna brazylijskiego dla wszystkich instrumentów smyczkowych oraz solidne futerały do nawet najmniej popularnych instrumentów.

Yamaha

Oczywiście nie ma na świecie osoby, która nie słyszała o wielkim, japońskim koncernie Yamaha. Jego aktualna działalność obejmuje motocykle, sprzęt komputerowy oraz audiowizualny, lecz pierwszym przedmiotem wykonanym przez Torakusu Yamahę w 1887 były… organy. Obecnie obok Steinway and Sons, Yamaha produkuje najlepsze fortepiany na świecie. Instrumenty smyczkowe dostępne na półkach koncernu świetnie sprawdzą się dla muzyków początkujących i średnio-zaawansowanych. Swoją działalność w tym zakresie firma definiuje jako „połączenie tradycji i technologii”, dlatego też odnajdziemy tam instrumenty o kształtach wzorowanych na najbardziej znanych modelach skrzypiec jak Guarneri del Gesu czy Stradivari. Oczywiście w dźwięku nie doszukamy się unikalnych jakości brzmień dawnych włoskich mistrzów, jednak w trakcie pierwszych lat nauki instrumenty te sprawdzą się doskonale. Dla wielbicieli ostrzejszych brzmień sprawdzą się elektryczne instrumenty Silent używane i promowane przez takich artystów jak Lindsey Stirling lub 2CELLOS. Obecnie Yamaha produkuje także smyczki, przetworniki do instrumentów akustycznych, futerały oraz statywy.

Świat muzyczny przepełniony jest różnorodnymi ofertami coraz to nowych produktów i wynalazków. Asortyment wszystkich firm stale ewoluuje, umożliwiając testowanie kolejnych akcesoriów oraz odnalezienie tych ulubionych. Ze względu na konkretne specjalizacje poszczególnych producentów najlepiej jest skompletować swój sprzęt przeglądając półki kilku z nich. Sprawdzona firma to sprawdzony zakup, a zadbany i w pełni wyposażony instrument to łatwiejsza i przyjemniejsza nauka.

 

 

Sprawdź również

Kategorie produktów