Logo hurtowniamuzyczna.pl
Logo hurtowniamuzyczna.pl

Polecamy

2239 zł
1468 zł 1695 zł
2415 zł
420 zł
457 zł
2670 zł

Dlaczego należy stroić gitarę?

Muzyka jest taką dziedziną sztuki, która była, jest i będzie popularna. Otacza nas ona na każdym kroku, a jakby tego było mało to sami dodatkowo lubimy wyjść z domu i słuchać jej za pomocą przenośnych odtwarzaczy. Niektórzy idą krok dalej i wychodzą z założenia, że aby móc słuchać muzyki, to ktoś wcześniej musi ją stworzyć. W tym celu wiele osób decyduje się na wybór instrumentu, lecz pamiętajmy, że nie musimy być kompozytorami aby grać na instrumencie, bowiem granie znanych nam utworów również wiąże się z dużą dawką radości i satysfakcji. Wybór pierwszego instrumentu nie należy do łatwych zadań, ponieważ początkujący muzyk często nie posiada odpowiedniej wiedzy dotyczącej wyboru instrumentu, a dodatkowo jego budżet rzadko daje możliwość na wybór drogiego sprzętu, a wiadomym jest, że im tańszy instrument tym większe prawdopodobieństwo na wybór złego modelu.

Kupno instrumentu to jednak nie wszystko o czym powinna pomyśleć osoba rozpoczynająca swoją muzyczną przygodę, ponieważ instrument to tylko start, a po drodze czekają jeszcze kolejne trudności, więc warto wiedzieć jak z nimi walczyć.

Niech jako przykład posłuży osoba rozpoczynająca naukę gry na gitarze. Czy wystarczy kupić gitarę aby rozpocząć naukę? Teoretycznie tak, lecz jeśli chcemy usprawnić proces nauki, powinniśmy zaopatrzyć się w jeszcze jedno urządzenie, a mianowicie w tuner.

Stroik, bo także pod taką nazwą znany jest stroik, jest jednym z najbardziej przydatnych i jednocześnie najbardziej potrzebnych akcesoriów używanych do gitary. Przed każdą grą należy nastroić gitarę, ponieważ na początku może nam się wydawać, ze nasz instrument jest w pełni nastrojony, lecz  często jesteśmy w błędzie, ponieważ nasz słuch nie jest na tyle rozwinięty by rozróżnić strunę nastrojoną od rozstrojonej. Trening słuchu muzycznego jest niezwykle ważny, lecz nie można go sobie wyrobić ot tak. Nasz słuch będzie kształtował się przez całe życie i będzie lepszy jeśli będziemy wiedzieli jak z nim postępować i w jaki sposób go trenować.

Teoretycznie każdy z nas trenuje swój słuch, ponieważ wszyscy słuchamy muzyki, a to właśnie otaczanie się muzyką jest pierwszym krokiem w stronę lepszego słuchu. Samo jej słuchanie jednak nie wystarczy, ponieważ najlepszym treningiem jest granie na instrumencie, oczywiście poprawnie nastrojonym, ponieważ nasz słuch będzie się przyzwyczajał i z czasem zaczniemy rozpoznawać tonacje. Właśnie dlatego niezwykle ważnym jest by przed każdą grą dokładnie nastroić gitarę.

Strojenie potrafi przysporzyć niektórym wiele problemów, zwłaszcza jeśli ktoś chce to zrobić posługując się jedynie swoim słuchem, szczególnie gdy chodzi o początkujących muzyków. Za pomocą tunera gitarowego możemy nastroić swój instrument bardzo dokładnie i szybko. Jest kilka rodzajów stroików i każdy z nich ma swoją grupę zwolenników. Jednym z nich jest tuner z wbudowanym mikrofonem. Jako przykład może posłużyć model Yamaha YT100, który jest bardzo chętnie wybierany na początek. Tuner ten posiada bardzo czytelny ekran i może służyć także do strojenia gitary basowej. Wystarczy przybliżyć urządzenie do instrumentu i szarpnąć wybraną strunę, a na ekranie pojawi się informacja opisująca czy powinniśmy naciągnąć strunę czy też ją poluzować.

Drugą grupę prezentują stroiki, które poza wbudowanym mikrofonem posiadają również wejście na kabel gitarowy. Przykładem takiego stroika jest również wyżej wymieniony model. Taka możliwość sprawdza się bardzo dobrze podczas strojenia gitary elektrycznej, gdy wszechobecny hałas nie pozwala nam na użyci opcji strojenia przez mikrofon. Mamy również tunery zakładane na główkę, na przykład model Joyo JT-01. Stroik ten jest bardzo wygodny, a swoje działanie zawdzięcza nie tylko wbudowanemu mikrofonowi, lecz również możliwości wykrywania drgań główki gitary.

Są jeszcze tunery podłogowe, takie jak fenomenalny TC electronic PolyTune 2. Model ten przypomina efekt gitarowy i jest używany w taki sam sposób. Poleca się go w szczególności osobom koncertującym, które chcą mieć cały czas pod kontrolą stan nastrojenia swojego instrumentu, ale używać go może każdy, nawet jeśli nie gra dla większej grupy ludzi. Stroik ten posiada wiele zalet. Jedną z nich jest bardzo wyraźny ekran, lecz tym czym wyróżnia się Polytune na tle wielu innych modeli, jest możliwość strojenia wszystkich strun jednocześnie. Wystarczy uderzyć we wszystkie struny, a tuner wskaże nam która struna wymaga nastrojenia, która jest uciągnięta zbyt mocno a która z nich jest nastrojona. Ta możliwość jest bardzo przydatna podczas koncertów, kiedy chcemy szybko doprowadzić instrument do ładu, bez przedłużania i tak, by widownia nawet nie zauważyła kiedy stroimy gitarę. Seria polytune posiada także podobnie działający tuner zakładany na główkę gitary, a także większą wersję wspomnianego wyżej stroika podłogowego, czyli TC electronic PolyTune 2.

Stroiki gitarowe dzielą się na wiele rodzajów, a każdy producent stara się je usprawnić jeszcze bardziej. Wiemy już, że w zależności od modelu możemy się spodziewać dodatkowych możliwości. Niektóre z nich posiadają dodatkowo wbudowany metronom, ale niezależnie od tego jaki tuner wybierzemy, musimy pamiętać, że strojenie jest niezwykle ważne, ponieważ nastrojony instrument nie tylko brzmi lepiej, ale także przyzwyczaja nas do rozróżniania tonacji i ćwiczy nasz słuch, dlatego warto stroić gitarę za każdym razem gdy bierzemy ją do rąk. Cena standardowego stroika oscyluje w okolicach trzydziestu lub czterdziestu złotych, co nie jest wygórowaną kwotą, dlatego wybierając pierwszą gitarę dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się przy okazji w tuner.

Sprawdź również