Polecamy

589 zł
702 zł Cena regularna
589 zł najniższa cena

Wybór mikrofonu do nagrywania gitar

Sztuka jest czymś, co często kojarzy nam się z patosem, bogatymi strojami i znawcami, którzy używają nieznanych nam określeń. To jednak tylko luźne skojarzenie, ponieważ sztuka otacza nas każdego dnia, interesujemy się nią i nie wyczuwamy w niej patosu i nadęcia.

Mowa tu o muzyce, którą słyszymy w telewizji, płynącą z radioodbiorników, w słuchawkach czy podczas koncertów. Każdy z nas ją lubi, a bardzo szeroki podział na gatunki pozwala nam na większą różnorodność, dzięki której każdy może znaleźć coś dla siebie. Słuchanie muzyki jest jednak niewystarczające dla niektórych osób, dlatego decydują się one na kupno instrumentu i samodzielne jej tworzenie, a skoro mowa o kupnie pierwszego instrumentu to nie sposób nie pomyśleć o gitarze, która jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych.

Do wyboru mamy gitary klasyczne, akustyczne, elektryczne i basowe, a każda z nich oferuje inne brzmienie i inne możliwości. Kiedy już zdecydujemy się na wybór gitary i nauczymy się podstaw, prawdopodobnie będziemy chcieli stworzyć pierwsze nagranie, a jeśli tak, to jest to bardzo dobry znak, a dlaczego?

Nagrywanie muzyki jest bardzo ważne i pomocne, a dodatkowo świadczy o naszej ambicji. Owszem, nie ma nic złego w graniu muzyki tylko dla siebie, ale nagrywając skupiamy się na tym, aby nasza gitara zabrzmiała jak najlepiej, dlatego przykładamy jeszcze większą wagę do artykulacji. Kolejną zaletą jest to, że dzięki uwiecznieniu swojej gry, będziemy mogli z czasem odtworzyć takie nagranie i porównać swoje umiejętności, dzięki czemu zauważymy jaki zrobiliśmy postęp i nad czym powinniśmy popracować.

Nagrywanie muzyki ma wiele zalet i trudno je wszystkie opisać, ponieważ każdy może zauważyć w niej inne zalety, jednak zanim rozpoczniemy proces rejestrowania dźwięku, musimy uprzednio zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Sprzęt studyjny jest bardzo zróżnicowany, ponieważ możemy nagrywać za pomocą specjalnych interfejsów czy rejestratorów cyfrowych, lecz najbardziej popularnym urządzeniem do nagrywania jest bez wątpienia mikrofon.

Należy jednak pamiętać, że choć każdy mikrofon nagra dźwięk, to nie każdy będzie odpowiedni do nagrywania gitary, ponieważ są modele, które radzą sobie lepiej lub gorzej, przed wyborem powinniśmy zgłębić nieco ich temat i nie kupować mikrofonów w ciemno.

Dobry mikrofon nie musi być drogi, o czym przekonuje model Behringer C1, który jest jednym z najchętniej wybieranych mikrofonów na początek. Model ten posiada bardzo dobry stosunek jakości do ceny i choć może być używany do nagrywania dźwięku wydobywającego się z głośnika wzmacniacza gitarowego, to jeszcze lepiej radzi sobie z nagrywaniem gitary akustycznej. Mikrofon ten oferuje wysoką jakość nagrywania i bardzo dobrze oddaje głębię i naturalność brzmienia gitar akustycznych.

Bardzo dobrym wyborem jest też mikrofon Shure PGA57, który jest chętnie wybierany przez osoby chcące nagrać gitarę elektryczna. Poza bardzo wysoką jakością nagrywania i wykonania, wielką zaletą tego modelu jest duża odporność na szumy, przydźwięki i sprzężenia, dzięki czemu doskonale nadaje się do nagrywania mocno przesterowanych partii gitarowych.

Marka Shure jest znana z produkcji bardzo wysokiej jakości mikrofonów, czego najlepszym dowodem jest zdobywający bardzo wysokie noty w wielu recenzjach, mikrofon Shure SM 57 LCE. Model ten nadaje się do nagrywania gitar akustycznych, elektrycznych, instrumentów dętych czy wokalu. Za pomocą tego modelu można zarejestrować wiele instrumentów, dzięki czemu jest on bardzo chętnie wybierany przez osoby decydujące się na stworzenie swojego domowego studia nagrań.

Duża różnorodność zastosowania nie jest jednak jedyną zaletą tego modelu, ponieważ mikrofon ten zachwyca również jakością nagrywania. Używając go do zarejestrowania brzmienia gitary, możemy być pewni, że dźwięk będzie czysty, głęboki i naturalny, bez względu na to czy nagrywamy delikatne brzmienie gitar akustycznych czy agresywne riffy grane na gitarze elektrycznej.

Są również takie mikrofony, które poza wysoką jakością nagrywania są wybierane także ze względu na dużą wygodę użytkowania. Mowa tu o mikrofonach USB takich jak Blue Yeti. Model ten już na pierwszy rzut oka przykuwa swoim wyglądem, lecz to nie wygląd jest najważniejszy, tylko jego możliwości. Wystarczy wpiąć urządzenie do swojego komputera poprzez wejście USB i od razu możemy rozpocząć nagrywanie. Model ten nadaje się do nagrywania wszystkich rodzajów gitar, więc jeśli cenimy sobie dobrą jakość i wygodę, to mikrofon ten jest tym czego nam trzeba.

Wybór odpowiedniego mikrofonu jest kluczowe jeżeli planujemy rozpocząć swoją przygodę z nagrywaniem za pomocą tego urządzenia. Zadanie to może nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza dla kogoś kto nigdy wcześniej nie miał do czynienia z mikrofonem.
Nie musimy wydawać dużej kwoty aby wejść w posiadanie dobrej jakości mikrofonu, ale musimy pamiętać, że wpływ na końcowe brzmienie ma nie tylko to urządzenie, ale także gitara, wzmacniacz i co ważne – nasze dłonie, ponieważ to od nich zależy nasza artykulacja. Decydując się na kupno pierwszego mikrofonu, warto wybierać sprzęt takich producentów jak Shure, Behringer, Rode, Audio Technica czy Prodipe.

Sprawdź również

Kategorie produktów