Logo hurtowniamuzyczna.pl
Logo hurtowniamuzyczna.pl

Polecamy

1350 zł
2890 zł
199 zł

Korzyści z używania metronomu

Nauka gry na instrumencie nigdy nie należy do łatwych zadań. Nie chodzi tu tylko o początki i podstawy, lecz o naukę przez cały czas trwania naszej muzycznej przygody. Kiedy już nauczyliśmy się podstaw, a nasze doświadczenie w grze na instrumencie jest już kilkuletnie, mamy prawo do dumy i satysfakcji, ale nie powinniśmy osiadać na laurach, bowiem proces nauki nigdy się nie skończy. Każdy muzyk powinien wiedzieć czym się kierować by być jak najlepszym oraz czego unikać.

Powinniśmy już na starcie podczas kupowania instrumentu zaplanować w co powinniśmy się zaopatrzyć. Przykładem może być początkujący gitarzysta, który często po zakupie gitary jest przekonany, że instrument jest wszystkim co będzie mu potrzebne do nauki gry. Oczywiście do nauki podstaw gry nie jest potrzebne nic poza instrumentem i treningiem, ale nasze podejście do instrumentu jest ambitniejsze, wówczas powinniśmy zaopatrzyć się w poradniki, stroik gitarowy oraz metronom. W przypadku poradników do wyboru mamy zarówno te w postaci książek i wydań na płytach, jak i te darmowe dostępne w internecie. Dobrym pomysłem jest też wzięcie kilku lekcji u korepetytora, jednak bycie samoukiem nie przeszkadza w osiągnięciu imponującego poziomu.

Równie dużą różnorodność mamy podczas wyboru stroika gitarowego, a jeśli chodzi o metronom to nie każdy wie jaki będzie odpowiedni i czy rzeczywiście jest to potrzebne urządzenie.

Odpowiedź jest prosta – metronom to urządzenie bardzo przydatne, a dlaczego? Kiedy gramy na gitarze, może nam się wydawać, że trzymamy się rytmu, ale w rzeczywistości znaczna większość gitarzystów którzy tak uważają i którzy nie korzystają z metronomu jest w błędzie. Częste stosowanie metronomu sprawia, że z czasem wyczuwamy rytm znacznie lepiej niż w przypadku osoby ćwiczącej bez niego.

Metronom to także doskonały przyrząd używany podczas nagrywania muzyki. Jeżeli nagrywamy podkład i korzystamy z takiego sprzętu, będziemy mieli pewność, że nie wychodzimy poza rytm, nie zwalniamy i nie przyspieszamy, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie nam nagrać kolejne ścieżki muzyczne. Metronom nie jest jednak urządzeniem, które już po włączeniu sprawia, że gra nam się łatwiej. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ klikający dźwięk wyznaczający nam metrum zdaje się nas ograniczać, przez co wielu osobom wydaje się, że taki sprzęt ich ogranicza. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Musimy przyzwyczaić się do metronomu, dlatego grajmy z nim jak najczęściej, ponieważ po pewnym czasie zdamy sobie sprawę, że jego działanie nas nie ogranicza, lecz dodaje nam dodatkowej wolności. Granie i trzymanie się rytmu stanie się dla nas znacznie łatwiejsze i z czasem sami chętnie będziemy częściej korzystać z możliwości metronomu.

Wiemy już, że metronom jest bardzo przydatny i pomocny, ale nadal nie wiemy jaki będzie odpowiedni i ile musi kosztować dobry model. Metronomy dzielą się na dwa główne rodzaje, czyli cyfrowe i mechaniczne. Jeżeli szukamy uniwersalnego metronomu idealnego do codziennej gry, bardzo dobrym wyborem będzie cyfrowy model Boss DB30. To niepozorne urządzenie jest zasilane trzema bateriami AAA i posiada duży zakres rytmu, który możemy przyspieszać lub spowalniać.

Dodatkową zaletą urzadzeń elektronicznych jest fakt, że poza metronomem często mamy wbudowany dodatkowo stroik gitarowy, dlatego wybierając Joyo JMT-9000 C dokonujemy wyboru dwóch najważniejszych akcesoriów do gitary.

Jeżeli chcemy skupić się na samym metronomie, wtedy bardzo dobrym wyborem będzie Joyo JM-65. Model ten posiada bardzo czytelny ekran, intuicyjny sposób obsługi oraz płynną kontrolę głośności. Istnieją także mechaniczne metronomy, które poza swoimi możliwościami posiadają jeszcze jedną zaletę, mianowicie zaletę wizualną. Przykładem takiego metronomu jest mechaniczny model Joyo JM-69. Urządzenie to posiada spory zakres możliwości, a dodatkowo jest bardzo ładny, dzięki czemu doskonale nadaje się na prezent.

W dobie XXI wieku możemy zaopatrzyć się także w aplikacje na telefon, które spełniają funkcję metronomu. Niektóre z nich są płatne, inne są darmowe, ale jeśli zależy nam na wygodzie i chcemy skorzystać z typowego metronomu, najlepiej wybrać któryś z wielu dostępnych modeli, na przykład jeden z wyżej wymienionych.

Należy pamiętać, że metronom nie służy tylko dla początkujących gitarzystów, ponieważ każdy profesjonalny muzyk przyznaje się do korzystania z takiego urządzenia. Niezależnie na jakim gramy instrumencie, jeżeli chcemy się rozwijać w dobrym kierunku i zależy nam na tym by swobodnie czuć się przy instrumencie i nie wypadać z rytmu, to metronom jest dokładnie tym czego nam potrzeba, a duży wybór i stosunkowo niskie ceny zachęcają do kupna takiego urządzenia. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej. Pamiętajmy też, że systematyczna gra jest niezwykle ważna. Lepiej grać po 45 minut dziennie, niż wiele godzin raz w tygodniu, a najlepiej ćwiczyć w towarzystwie przydatnego, klikającego metronomu.

Sprawdź również