Logo hurtowniamuzyczna.pl
Logo hurtowniamuzyczna.pl

Polecamy

3519 zł
2639 zł 2750 zł
1143 zł
440 zł
341 zł
263 zł

Czy tuner jest potrzebny?

Gitara jest instrumentem, który cieszy się wyjątkowo dużą popularnością. Instrument ten jest obiektem wielu dyskusji toczonych nie tylko w cztery oczy, ale także na forach gitarowych, które wyrastają jak grzyby po deszczu. Co sprawia, że tyle osób chce grać na gitarze? Jest wiele powodów dla których gitara jest tak chętnie wybierana. Podstawowym powodem jest oczywiście brzmienie, które jest bardzo uniwersalne i różni się w zależności od rodzaju instrumentu. Poza brzmieniem dochodzi także aspekt wizualny, który sprawia, że osoba trzymająca ten instrument zwraca na siebie większą uwagę i cieszy się znacznie większym zainteresowaniem niż ktoś, kto gitary nie posiada.

Należy jednak zaznaczyć, że początki gry na instrumencie są zazwyczaj trudne, a gitara nie stanowi tu wyjątku. Warto zaopatrzyć się w odrobinę samozaparcia, które jest niezbędne do nauki podstaw. Zanim jednak zaczniemy grać, musimy pamiętać by nastroić odpowiednio instrument.

Początkujący gitarzysta musi mieć się na baczności, bowiem w nauce gry na gitarze będzie potrzebował materiałów, które występują w postaci książek, wydań płytowych oraz poradników internetowych. Na te ostatnie trzeba uważać, zwłaszcza na darmowe poradniki internetowe. Dlaczego warto mieć się na baczności? Internet jest miejscem, w którym każdy może napisać coś od siebie, dlatego wśród poradników pisanych przez zawodowych muzyków mogą znaleźć się także takie, które napisała osoba, która sama dopiero rozpoczyna swoją muzyczną przygodę.

W takich poradnikach sporo informacji traktuje o strojeniu gitary, lecz niektóre z nich radzą, by jak najszybciej nauczyć się stroić gitarę za pomocą słuchu. Co w tym złego i dlaczego taka porada może wprowadzić początkującego gitarzystę w błąd? Strojenie gitary jest niezwykle ważne, ale nie można nauczyć się strojenia na słuch. Takiej czynności można się wyuczyć, a jest to zasadnicza różnica, ponieważ nasz słuch muzyczny kształtuje się przez całe życie, więc jest to proces długotrwały. Czas jaki jest potrzebny do opanowania tej sztuki zależy od danej osoby, dlatego podczas gdy jedna osoba będzie w stanie nauczyć się stroić swój instrument za pomocą słuchu już po kilku latach, komuś innemu proces ten może zająć nawet kilkanaście lat.

Wiele zależy od tego jaki posiadamy słuch i jak go kształtujemy, a kształtować możemy go na różne sposoby. Najważniejszy jest jednak podział na to co robić i czego robić nam nie wolno. Powinniśmy słuchać jak najwięcej muzyki i grać na nastrojonej gitarze, lecz powinniśmy unikać jak ognia grania na instrumencie, który jest rozstrojony. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nasz słuch przyzwyczaja się to dźwięków i tonacji, dzięki czemu z czasem możemy wychwycić dźwięki z danej tonacji, a to wpływa na naszą przyszłą umiejętność strojenia za pomocą słuchu. Jednak zanim będziemy potrafili tego dokonać, musimy systematycznie trenować nasz słuch poprzez muzykę i granie na nastrojonej gitarze.

Tym czego potrzebuje każdy gitarzysta, jest stroik gitarowy, zwany także tunerem. Takiego sprzętu używają wszyscy muzycy, również ci profesjonalni. Czasem tego nie widzimy, bo niektóre z używanych przez nich tunerów znajduje się na ziemi tuż obok efektów gitarowych, takimi tunerami są np. Joyo JF-326, Korg Pitchblack czy znany na całym świecie Boss TU3 .

Boss TU3, który wyglądem przypomina efekt do gitary, lecz w rzeczywistości jest to stroik, za pomocą którego będziemy w stanie bardzo szybko i niepostrzeżenie nastroić naszą gitarę podczas koncertów. Zanim jednak użyjemy go na scenie minie trochę czasu podczas którego będziemy uczyć się podstaw i rozwijać swój warsztat muzyczny.

Doskonałym stroikiem dla początkującego jest  Joyo JT-15C, który jest stroikiem zakładanym na główkę gitary. Tuner ten nadaje się nie tylko do strojenia wszelkiego rodzaju gitar, ale również pomoże w nastrojeniu skrzypiec, ukulele (np. Luna Ukulele) czy gitary basowej, co czyni z niego bardzo uniwersalne urządzenie, z którego mogą skorzystać także inni muzycy.

Czasem bywa tak, że chcemy nastroić naszą gitarę elektryczną, lecz w miejscu w którym obecnie się znajdujemy jest spory hałas. Telewizor gra za głośno i nie można go ściszyć, dzieci krzyczą, albo sąsiad wpadł na pomysł by użyć swojej wiertarki. W takich warunkach trudno nastroić instrument, ponieważ stroik wychwytuje także inne dźwięki z zewnątrz, przez co jego wskazówka waha się i uniemożliwia nam nastrojenie gitary. Czy to oznacza, że musimy zaczekać na ciszę? Na szczęście nie ma takiej konieczności jeżeli użyjemy stroika z wejściem na kabel gitarowy. Jednym z takich stroików jest  Joyo JMT-9000 C tego urządzenia możemy używać wykorzystując wbudowany do niego mikrofon, dzięki któremu stroik wychwyci dźwięki z gitary. Jeżeli chcemy by dźwięki z zewnątrz nie zakłócały procesu strojenia, wówczas wystarczy wpiąć jeden koniec kabla do gitary, drugi do wejścia input w tunerze i już możemy stroić swój instrument bez względu na to jak wielki hałas nas otacza. Urządzenie to poza możliwością strojenia oferuje również wbudowany metronom, za pomocą którego będziemy mogli grać przy jednoczesnym ćwiczeniu naszego poczucia rytmu.

Dobrze nastrojona gitara to połowa sukcesu. Jeżeli ktoś bardziej doświadczony mówi nam, że nasz instrument jest rozstrojony, a my sami nie słyszymy by było coś nie tak, wówczas prawdopodobnie osoba ta ma racje, a nasz nieprzyzwyczajony słuch nie rozpoznaje jeszcze lekko rozstrojonych dźwięków. Z czasem jednak będziemy przyzwyczajać się i zaczniemy zauważać kiedy nasza gitara jest rozstrojona. Stroik jest urządzeniem absolutnie niezbędnym, a jego niska cena jest dodatkowym powodem dla którego powinniśmy pomyśleć o jego zakupie, najlepiej w tym samym dniu w którym kupiliśmy nasz instrument. Gitarę należy stroić przed każdym graniem, nawet jeśli wydaje nam się, ze jej brzmienie jest doskonałe. Tylko w taki sposób możemy przyspieszyć proces zapoznawania się naszego słuchu z poprawnie nastrojoną gitarą.

Pełną gamę tunerów gitarowych znajdziecie tu:
https://hurtowniamuzyczna.pl/offer/195/gitary-akcesoria-tunery.html

Sprawdź również