Wybieramy klawiszową stacje roboczą (workstation)

Czym jest klawiszowa stacja robocza?

Stacja robocza jest wyposażona w narzędzia przeznaczone zarówno dla wykonawców jak i kompozytorów. W porównaniu do innych profesjonalnych keyboardów, stacje robocze posiadają zazwyczaj więcej brzmień syntezatorowych oraz wbudowanych efektów, a także inne narzędzia przeznaczone do produkcji muzyki. Obojętnie czy jesteśmy jednoosobowym zespołem, gramy z grupą innych muzyków czy też tworzymy oryginalne brzmienia - stacja robocza powinna spełnić nasze muzyczne wymagania.

Generator brzmień

Klawiszowe stacje robocze dostarczają nam większe możliwości tworzenia unikalnych brzmień oraz efektów niż inne profesjonalne keyboardy. Wykorzystują one inne metody syntezy dźwięku, wliczając w to najpopularniejszą metodę pulse-code modulation (PCM). Jest to metoda reprezentacji sygnału analogowego za pomocą zapisu cyfrowego. Bardzo duży zakres kontroli parametrów oraz możliwość modulowania wcześniej zdefiniowanych brzmień, pozwala na tworzenie kompletnie nowych dźwięków z pełną kontrolą.

Sampling

Jeżeli kiedykolwiek słyszeliśmy jakiś dźwięk pochodzący z tego świata, jak na przykład skrzypiąca podłoga czy dziwny egzotyczny instrument, możemy chcieć go w swojej bibliotece brzmień. Stacje robocze dają nam możliwość samplingu. Polega ona na cyfrowej rejestracji dowolnego dźwięku, a następnie jego reprodukcji w dowolnej wysokości za pomocą klawiatury stacji roboczej. To narzędzie może być szczególnie przydatne dla kompozytorów, którzy pragną wykorzystywać unikalne dźwięki w swojej muzyce.

Sekwencjonowanie

Nieważne czy wykonujemy muzykę na żywo czy też ją komponujemy, możliwość sekwencjonowania może być bardzo użyteczna. Za pomocą kilku przycisków, możemy nagrać poszczególne części akompaniamentu przy użyciu klawiatury, po za tymi które mamy zamiar grać na żywo do naszego backing tracku. Dodatkowo, jeżeli chcemy wykonywać covery innych zespołów, stacje robocze pozwalają nam reprodukcję muzyki w bardziej dokładny sposób np. za pomocą predefiniowanych plików MIDI. Niektóre urządzenia mają także wbudowane harmonizery wokalne, które pozwalają na tworzenie chórków w czasie rzeczywistym.

Procesor efektów

Nakładanie efektów na ścieżki MIDI lub audio, może zmienić zwyczajnie brzmiący utwór w coś wyjątkowego. Wszystkie stacje robocze posiadają wbudowane procesory efektów. Mogą one być nadkładane na pojedyncze ścieżki (tzw. inserty), a także na ich sumę na wyjściu. Dodatkowo stacje robocze, które umożliwiają nagrywanie audio, posiadają zazwyczaj niezbędne narzędzia do obróbki dźwięku, takie jak korekcja czy procesory dynamiki. To daje nam jeszcze większą kontrolę nad finalnym brzmieniem utworów, które tworzymy za pomocą stacji roboczej.

Czym jest stacja aranżerska?

Istnieje jeszcze jeden typ wśród profesjonalnych keyboardów nazywany stacją aranżerską. Jest to narzędzie przeznaczone dla profesjonalnych muzyków występujących na scenie, jak i pracujących w studio. Główną różnicą pomiędzy stacją roboczą a aranżerską jest wbudowana w nią opcja auto-akompaniamentu. Innymi słowy, za pomocą kilku przycisków, tego typu klawiatura jest w stanie zagrać backing track, który dopasowuje swój styl, rytm oraz tempo do tego co aktualnie gramy. Narzędzie to jest przydatne dla kompozytorów, którzy zmuszeni są do szybkiej produkcji muzyki w stylu, który niekoniecznie znają. Także piosenkarze, którzy nie wiedzą jak zaprogramować perkusję lub nie potrafią grać na gitarze, mogą użyć tej funkcji w celu sprawdzenia jak zabrzmi ich utwór bez potrzeby angażowania muzyków.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupna?

Rozmiar klawiatury oraz jej akcja jest bardzo istotna. Możemy spotkać klawiatury 88, 76, 61, 49, 37 a nawet 25 klawiszowe. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę akcję klawiszy, czyli czy jest ona ważona, półważona lub posiada klawisze syntezatorowe. Po za klawiaturą powinniśmy zwrócić również uwagę na dodatkowe kontrolery, takie jak suwaki, pokrętła czy pady.

W zależności od gatunku muzyki jak będziemy wykonywać lub komponować, powinniśmy wybrać odpowiedni rodzaj syntezy oferowanej przez stację roboczą. Jeżeli potrzebujemy realistycznego pianina, brzmień orkiestrowych oraz dźwięków perkusji to synteza oparta na samplach powinna wystarczyć. Jeżeli tworzymy muzykę elektroniczną, nasza stacja powinna posiadać np. modelowanie analogowe.

W zastosowaniach profesjonalnych, jakość przetwarzania dźwięku ma znaczenie. Powinniśmy sprawdzić z jaką częstotliwością próbkowania oraz głębokością bitową jest w stanie pracować nasza stacja robocza - 24-bity / 96kHz powinny być wystarczające, do większości zadań.

Wiele stacji posiada wbudowany interfejs audio USB. Jeżeli pracujemy na komputerowym DAW, taka stacja może pełnić rolę wysokiej jakości interfejsu oraz klawiatury / kontrolera MIDI w jednym.

Podsumowanie

Jeżeli szukamy narzędzia, które bardzo ułatwi nam proces kompozycji muzyki, a dodatkowo sprawdzi się w warunkach koncertowych to powinniśmy pomyśleć o klawiszowej stacji roboczej. Bogactwo funkcji oraz jakość tego typu urządzeń, powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających producentów i muzyków.

Sprawdź również

Kategorie produktów