Logo hurtowniamuzyczna.pl
Logo hurtowniamuzyczna.pl

Polecamy

2699 zł 3199 zł
1059 zł 1170 zł
331 zł 419 zł
736 zł 789 zł
820 zł 855 zł

Charakterystyka kierunkowa mikrofonu

Teoretycznie można przyjąć, że mikrofon jest swego rodzaju "elektronicznym uchem" i powinien wychwytywać dźwięk podobnie do ucha ludzkiego. W praktyce, mikrofon idealny nie istnieje. Rożne konstrukcje mają swoje charakterystyczne cechy wpływające na końcowe brzmienie. Jedną z ważniejszych, jest jego charakterystyka kierunkowa.

Czym jest charakterystyka kierunkowa mikrofonu?

Jest to wykres ukazujący w jaki sposób mikrofon odbiera docierający do niego dźwięk o danej częstotliwości, względem jego osi. Tłumacząc to w prosty sposób, zależy od niej jak mikrofon "łapie" dźwięki w zależności od kąta ich padania. Przyjrzyjmy się więc, jak dzielą się mikrofony ze względu na kształt charakterystyki kierunkowej.

Wszechkierunkowa (Omnidirectional):

Charakterystyka dookolna tzn. dźwięki są rejestrowane przez mikrofon jednakowo z wszystkich stron. Mikrofony wszechkierunkowe, nagrywają dźwięk w najbardziej naturalny sposób. W tym przypadku, nie musimy ustawiać mikrofonu precyzyjnie względem źródła dźwięku. Przykładem może być mikrofon Shure MX183.

Jednokierunkowa (Directional):

Taki mikrofon cechuje większa czułość z przodu oraz dużo mniejsza z tyłu. W praktyce mamy do czynienia z dobrą izolacją dźwięków otoczenia, co jest szczególnie użyteczne na scenie. Taką charakterystykę mają między innymi: AKG PS120 oraz MLX 770 Mogami .

Dwukierunkowa (Bidirectional):

Inaczej nazywana ósemkową, cechuje się odbieraniem dźwięków z przodu oraz tyłu mikrofonu. Dźwięki dobiegające z obu boków (90 stopni) są izolowane. Charakterystykę dwukierunkową posiadają najczęściej mikrofonu wstęgowe. Mikrofon Boya BY-PM700 umożliwia zmianę charakterystyki na: kardioidalną, dookólną i ósemkowa (dwukierunkową).

Podsumowanie

Jak widać nie każdy mikrofon "słyszy" tak samo. Powyżej wymieniłem tylko główne, najczęściej spotykane charakterystyki kierunkowe mikrofonów. Podczas wyboru mikrofonu do konkretnych zastosowań powinniśmy bezwzględnie zwrócić na nie uwagę. Warto również przemyśleć kupno mikrofonu, który umożliwia zmianę charakterystyki jak na przykład Sontronisc Aria. Zazwyczaj takie konstrukcje są nieco droższe, jednak otrzymujemy w zamian bardzo uniwersalne narzędzie pracy.

Sprawdź również

Kategorie produktów