Waluta
Logo hurtowniamuzyczna.pl
Twój koszyk
 

Polecamy

Charakterystyka kierunkowa mikrofonu

Teoretycznie można przyjąć, że mikrofon jest swego rodzaju "elektronicznym uchem" i powinien wychwytywać dźwięk podobnie do ucha ludzkiego. W praktyce, mikrofon idealny nie istnieje. Rożne konstrukcje mają swoje charakterystyczne cechy wpływające na końcowe brzmienie. Jedną z ważniejszych, jest jego charakterystyka kierunkowa.

Czym jest charakterystyka kierunkowa mikrofonu?

Jest to wykres ukazujący w jaki sposób mikrofon odbiera docierający do niego dźwięk o danej częstotliwości, względem jego osi. Tłumacząc to w prosty sposób, zależy od niej jak mikrofon "łapie" dźwięki w zależności od kąta ich padania. Przyjrzyjmy się więc, jak dzielą się mikrofony ze względu na kształt charakterystyki kierunkowej.

Wszechkierunkowa (Omnidirectional):

Charakterystyka dookolna tzn. dźwięki są rejestrowane przez mikrofon jednakowo z wszystkich stron. Mikrofony wszechkierunkowe, nagrywają dźwięk w najbardziej naturalny sposób. W tym przypadku, nie musimy ustawiać mikrofonu precyzyjnie względem źródła dźwięku.

Przykładem może być mikrofon Shure MX183

Jednokierunkowa (Directional):

Taki mikrofon cechuje większa czułość z przodu oraz dużo mniejsza z tyłu. W praktyce mamy do czynienia z dobrą izolacją dźwięków otoczenia, co jest szczególnie użyteczne na scenie.

Taką charakterystykę mają między innymi: sE Electronics X1 oraz MLX 770 Mogami

Dwukierunkowa (Bidirectional):

 

Inaczej nazywana ósemkową, cechuje się odbieraniem dźwięków z przodu oraz tyłu mikrofonu. Dźwięki dobiegające z obu boków (90 stopni) są izolowane. Charakterystykę dwukierunkową posiadają najczęściej mikrofonu wstęgowe.

Mikrofon Shure KSM 44 SL umożliwia zmianę charakterystyki na: kardioidalną, dookólną i ósemkowa (dwukierunkową).

Podsumowanie

Jak widać nie każdy mikrofon "słyszy" tak samo. Powyżej wymieniłem tylko główne, najczęściej spotykane charakterystyki kierunkowe mikrofonów. Podczas wyboru mikrofonu do konkretnych zastosowań powinniśmy bezwzględnie zwrócić na nie uwagę. Warto również przemyśleć kupno mikrofonu, który umożliwia zmianę charakterystyki jak na przykład Shure MSK 44 SL. Zazwyczaj takie konstrukcje są nieco droższe, jednak otrzymujemy w zamian bardzo uniwersalne narzędzie pracy.