Przed wyborem pierwszej gitary basowej

Pierwsza gitara basowa

Obecnie można spotkać wiele najrozmaitszych gitar basowych, różniących się kształtem, materiałem, wykonaniem, kolorem oraz ceną. Co tak naprawdę wpływa na jakość gitary, brzmienie, oraz wygodę początkującego?

Wykonanie gitary

Aspekty wizualne zazwyczaj nie mają wpływu na brzmienie, gdy mamy na uwadze gitary basowe elektryczne. W przypadku gitar basowych akustycznych często na brzmienie,a w szczególności barwę brzmienia, ma wpływ chociażby grubość lakieru. Jeśli skupiamy się na gitarze basowej elektrycznej, należy zwrócić uwagę na inne cechy, jakie zawiera. Jedną z takich cech jest materiał z jakiej została ona wykonana, czyli drewno. Każde drewno inaczej reaguje, przez co brzmienia gitar różnią się od siebie, między innymi barwą dźwięku (ciemne, ciepłe, itd.). Od rodzaju drewna zależy również łatwość w poruszaniu się po gryfie, ponieważ każde drewno ma inną twardość. W zależności od indywidualnych potrzeb, oraz własnej wygody, najlepiej jest „ograć” gitarę przed zakupem, aby zobaczyć czy dana twardość drewna nam odpowiada.

To co najważniejsze, czyli serce basówki

Kolejną ważną cechą na jaką należy zwrócić uwagę, jest to co posiada w środku, a mianowicie elektronika. Dzieli się ją na dwie kategorie, najczęściej na pasywną, oraz aktywną. Pasywna to taka, która nie pobiera dodatkowej energii. Elektronika aktywna, jest zasilana dodatkową baterią umieszczoną w gitarze, dzięki czemu pozwala na uzyskanie większej ilości różnorodnych brzmień, oraz często dużo głębszych, niskich tonów. Aby elektronika aktywna pomagała, a nie psuła nam brzmienie, musi być ona wysokiej jakości. Szukając tanich gitar z elektroniką aktywną, warto jest pochylić się na chwilę nad nietuzinkową firmą „Fishman”. Słynie ona z udostępniania swoich produktów tanio, jednak w bardzo wysokiej jakości, jak na przykład w gitarze Cort GB , którą znajdziemy w przedziale cenowym od 800 do 1000 zł.

Podczas doboru elektroniki, warto też zwrócić uwagę na ilość potencjometrów, oraz jakie parametry one zawierają (najczęściej jest do low/high). W przypadku wielu tanich gitar możemy spotkać się bardzo często ze złym dopasowaniem potencjometrów do elektroniki zawartej w gitarze. Niestety w wielu przypadkach może to doprowadzać do np. przesterowywania dźwięku. Przed zakupem warto jest sprawdzić jakiej jakości są potencjometry i czy faktycznie zmieniają dźwięk w zakresie jego wysokich i niskich tonów, czy narzucają na dźwięk różnego typu „przeszkadzajki”.

Dopieszczamy brzmienie instrumentu

Kolejnym ważnym elementem przy doborze pierwszej gitary są struny. Jest wielu producentów strun, produkują oni struny stalowe, niklowane, oraz nylonowe. Nylonowe są przeznaczone głównie do gitar basowych akustycznych. Niklowane różnią się od stalowych tym, że są pokryte warstwą niklu, co wpływa na walory dźwięku wydobywanego przez nas z gitary i są one dedykowane dla gitar basowych elektrycznych. Na początku do ćwiczeń nie ma sensu inwestować w drogich producentów strun. Na polskim rynku, w śród tanich, aczkolwiek dobrych strun, od wielu lat dominują tacy producenci jak bardzo popularny „Warwick”, oraz ciężej dostępna, Polska firma „Presto”.

Ważnym elementem przy doborze strun jest ich grubość, ponieważ w przypadku gryfów, tak i struny mają swoją twardość - im grubsze tym twardsze. Warto zatem przetestować kilka rodzai strun, aż znajdziemy najodpowiedniejsze, tak aby komfort ćwiczeń był dla nas jak najprzyjemniejszy.

Omówione powyżej zagadnienia, to trzy podstawowe uwarunkowania wyboru gitary. Jest oczywiście wiele więcej czynników wpływających na brzmienie, oraz jakość gitary, jednak te trzy wymienione powyżej, w największym stopniu składają się na komfort początkującego basisty. Należy jednak pamiętać o tym, że wiele zależy od naszych własnych upodobań, dlatego przed zakupem swojej pierwszej gitary, warto przetestować np. w sklepie muzycznym, kilka rodzai gitar z tej samej półki, co pozwoli nam zorientować się jaki typ gitary preferujemy najbardziej.

Sprawdź również

Kategorie produktów